Cam Balkon Yasal Mı? | Hukuk Ne Diyor?

Cam balkon yasal mı ya da yasak mı diye çok soru alıyoruz. Biz de bu konuda sizlere bilgi verme gereği duyduk. Hukuk bu konuda ne diyor? Yargıtay ve Danıştay kararları neler? Hepsi bu yazıda dikkatinize sunulmuştur. Öncelikle mevzuattaki sınıflandırmaya göre balkon türlerine göz atalım.

cam balkon yasal mı
cam balkon yasal mı

#Balkon türleri ve yasal durumları?

1- Gömme balkonlar: Binaya gömme bir vaziyette tasarlanmış ve ek alan kazandırmayan balkonlara gömme denir. Herhangi bir materyalle kapatılmaları için izne gerek yoktur. Alüminyum doğrama, PVC doğrama ve cam balkon ürünlerinden herhangi birini özgürce tercih edebilirsiniz.

2- Kısmen gömme balkonlar: Bir kısmı gömme bir kısmı da çıkma olan balkon türleridir. Burada Yargıtay ve Danıştay kararları sadece katlanır cam balkon sistemlerine izin vermektedir. Hükümde “portatif, sökülüp takılabilir, katlanılabilir” ifadesi yer almaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir konu var. Balkonu odaya dahil etmek için duvar yıkmak veya mevcut korkuluğu söküp tuğla, beton ve benzeri materyaller ile ikame etmek kesinlikle yasak. Şikayet üzerine direkt yıkım kararı ve para cezası uygulanmaktadır.

3- Çıkma balkonlar: Çıkma balkonlarda alan kazanmak amacı ile yapılan her türlü işlem kanuna aykırı kabul edilmektedir. Yine hükümde yer alan “portatif, sökülüp takılabilir, katlanılabilir” materyaller dışında herhangi başka bir ürün kullanılamaz. Çıkma balkonlarda duvar yıkıp, balkon ile odayı birleştirme söz konusu olamaz. Hatta sürme cam balkon sistemlerinin bile balkonlarda kullanılıp kullanılamayacağı şüpheli bir konudur. Katlanılabilir hükmüne uymadığı için aslında balkonlarda kullanılması doğru değildir.

4- Kısmen çıkma balkonlar: Bu balkon türlerinde kısmen gömme balkon türlerindeki hükümler geçerlidir. Anlaşmazlıklarda bilirkişi raporu ile hükme varılmaktadır. Katlanır cam balkon ürünleri herhangi bir izin almaksızın uygulanabilmektedir; ancak iş odaya dahil etmeye gelince dikkatli olmakta fayda var.

#Apartmanda veya sitede oturanlar için örnek Yargıtay kararı

634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası’nın 19.maddesinin birinci fıkrasında kat maliklerinin ana taşınmazın mimari durumunu titizlikle korumaya mecbur oldukları belirtildikten sonra ikinci fıkrada da kat maliklerinden birinin bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana taşınmazın ortak yerlerinde inşaat, onarım, tesis ve değişiklik yaptıramayacağı öngörülmüştür. Bu doğrultuda binaların balkon kısımları bu madde kapsamında değerlendirilmektedir. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi 2015/6244 Esas ve 2016/2299 Karar numarası ile güncel bir hüküm kurmuştur.

Hal böyle olunca Yargıtay tarafından binanın dış görüntüsünü değiştiren, işlemlerin projede olmaması veyahut kat maliklerinin 4/5’inin yazılı onayı olmadığı sürece, cam balkon yaptırma, cam balkon yaptırılarak oda ile balkon arasında duvarın kırdırma işlemleri kanuna aykırı olarak değerlendirilmekte ve eski hale getirilmesi konusunda görüş belirtilmektedir.

Not: Yargıtay kararından alıntıdır.

Buradan çıkan sonuç açık ve nettir. Bina veya site sakinlerinin beşte dördünün rızası alınmadıkça cam balkon yaptırmak yasal sorunlara neden olabilir. Pek rastlanmayan bir durum olmasına karşılık, site sakinleri ile bu konuda bir uzlaşıya varmakta fayda var. Toplu yaşam alanlarında bu hükme dikkat etmek ve yasal sorumlulukları yerine getirmek en uygunu olacaktır.

Saygı çerçevesinde komşuluk haklarına riayet ederek hareket etmek en adaletli yol olacaktır. Site ve apartman yönetimlerinin kararları da bağlayıcıdır. Cam ve alüminyum rengi konusunda ortak bir karar alındı ise; bu karara uymak da zorunludur. Bütün bina sakinleri karar gereği mavi cam balkon yaptırırken siz füme rengi tercih edemezsiniz. Aynısı alüminyum profil rengi için de geçerlidir.

#Müstakil evde oturanlar için durum ne?

Müstakil evlerde oturanlarda Yargıtay ve Danıştay kararları geçerlidir. Tek bir fark vardır; uygulama konusunda herhangi bir merci veya kişiden olur almanıza gerek yoktur. Renk ve benzeri konularda tamamen özgürsünüz. Kış bahçeleri ve pergola altlarında (projede mevcut ise) istediğiniz materyali kullanmakta özgürsünüz. Yani biraz daha avantajlı bir durumdasınız denilebilir.

Hukuk Ve Etik Çerçevesinde Cam Balkon Yasal Mı Sorusunun Değerlendirmesi

Yargıtay ve Danıştay belirli özelliklerde olan ürünleri ister gömme ister çıkma balkon olsun izin vermiştir. Ancak toplu yaşam alanlarında beşte dört rıza şartı getirilmiştir. Buna karşılık alan kazandırmayan katlanır cam balkon ürünlerinin uygulanmasında (duvar yıkımı ve benzeri işlemler yapılmadıkça) bir mahzur yoktur. Site ve apartman yönetimlerinin cam ve alüminyum rengi konularında karar alma yetkileri vardır ve bu kararlara uymak zorunludur.

Birlikte yaşamanın ahlaki ve hukuki kurallarına uymak elbette bireyin bizzat kendisinin mutluluğu adına attığı önemli bir adımdır. Bir atasözü “İğneyi kendini çuvaldızı başkasına batır.” der. Empati yapmak ve başkalarının da yaşam kalitesini düşürmemek duyarlı her vatandaşın görevidir. Bize ulaşıp sorularınızı iletmek için yorum yapabilirsiniz. Bu sayede diğer ziyaretçilerimizin de konudan yeterince faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer blog yazılarımıza da BU linkten ulaşabilirsiniz. Cam balkon hakkında genel bilgiler ana sayfamızda dikkatlerinize sunulmuştur. Cam balkon İzmir ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Reklamlar

Cam Balkon Yasal Mı? | Hukuk Ne Diyor?’ için 6 yanıt

 1. Evime cam balkon yaptırdım.sitede oturuyorum.cam balkon patlayarak site önündeki arabaya zarar verdi.cam balkon yapma konusunda site yönetiminden izin almam gerekirmiydi önceden bilgi verirseniz sevinirim.sitede herkesin cam balkonu var

  Liked by 1 kişi

 2. Sitede oturuyorum 3 villa birleşik.baştaki komşu komple 3 katlı evini balkonlari camle kapattı.salon balkonu büyütmüş sitede ortak alanında faydalanmiş.benim bütün köprü manzaram gitti.alt katta yollu görünmüyor.ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Beğen

  1. Balkonları cam balkon ile kapatmak izne tabi değildir. Ortak alan meselesi farklı bir konu ve cam balkon konusundan ziyade ortak alanın şahsi olarak kullanılması ile alakalı. Bu durumun hukuki çerçevesi bizim dışımızda bir konu.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s